czwartek, 15 grudnia 2011

"Ciche QE", sterylizacja, deposit facility


W zeszłym tygodniu EBC przyhamowało wyraźnie z zakupami obligacji państw strefy euro, w ramach programu SMP (Security Market Programme). Bank Centralny nabył papiery dłużne o wartości jedynie około 0,5 mld euro, zwiększając łączną ilość zakupioną od rozpoczęcia programu do 207,5 mld euro. Tak mała aktywność EBC na rynku nie dziwi. Po bardzo dużym spadku rentowności papierów dłużnych na przełomie listopada i grudnia, nie ma obecnie dużej presji na skup obligacji.


EBC zdołał dokonać sterylizacji (zaabsorbował płynność z rynku) na całą kwotę 207,5 mld euro, poprzez 7-dniową operację otwartego rynku o oprocentowaniu 0,49%. Oprocentowanie zwykłych depozytów jednodniowych w EBC, które mogą używać banki komercyjne jeśli chcą gdzieś ulokować nadmiar pieniędzy, zostało obniżone w zeszłym tygodniu do 0,25%.


Oferty złożone na aukcji wykorzystanej do sterylizacji przekroczyły kwotę 207,5 mld euro o prawie 34 mld euro i wyniosły łącznie 241,4 mld euro. Wygląda na to, że problem ze sterylizacją który wystąpił dwa tygodnie temu, był jednorazowym zdarzeniem. Tego samego dnia ECB dokonał operacji MRO (Main Refinancing Operation), czyli odwrotnej do sterylizacji na kwotę 291,6 mld euro. Ponownie można się zastanawiać o sens ściągania płynności z rynku, jeżeli zaraz potem zasila się rynek jeszcze większymi kwotami.
 

Deposit facility, czyli wspomniane już wcześniej jednodniowe depozyty w Banku Centralnym, utrzymują się ostatnio na wysokim poziomie. Są one oprocentowane 0,25% także nie stanowią szczególnie atrakcyjnej oferty. Mają jednak jeden zasadniczy plus, są bardzo bezpieczne i mogą stanowić przystań dla kapitału w niepewnych czasach. W czasie zeszłotygodniowego spotkania, szef ECB Mario Draghi tak wypowiedział się na temat wysokiego poziomu depozytów: „Istnieją pewne symptomy (braku zaufania do rynku), jak na przykład obecne użycie deposit facility  na poziomie podobnym do okresu po upadku Lehman Brothers. Oznacza to, że pomimo znacznej płynności jaka została zaaplikowana przez ECB, znaczna jej część trafia z powrotem na depozyt w Banku Centralnych, a nie cyrkuluje w systemie” (link).






2 komentarze:

  1. Czyli co tu moze pojsc zle, czy sterylizacja bedzie sie udawala zawsze?

    OdpowiedzUsuń
  2. Problem jest bardziej w tym, że zaraz po sterylizacji EBC wykonuje odwrotną operację, czyli zwiększa płynność na rynku. W zeszłym tygodniu EBC ściągnął w ramach sterylizacji 207,5 mld euro, żeby zaraz potem zasilić rynek kwotą 291,6 mld euro.

    OdpowiedzUsuń