piątek, 30 września 2011

Ruch w magazynach Comexu

W magazynach Comexu, znajduje się obecnie 107 mln uncji srebra. To dużo mniej niż w początkach lat 90-tych, kiedy przechowywano 280 mln oz. Potem ilość ta stopniowo malała aż do około 80 mln uncji w roku 2000. Od tego czasu waha się ona w granicach 100 – 140 mln oz. 

Ostatni rok był bardzo spokojny. Od maja zeszłego roku aż do teraz, nie notowano większych zmian w ilości przechowywanego metalu. Jednak zmieniło się co innego. Obrót, czyli ilość srebra jaka wpływa i jaka jest odbierana z magazynów. Ponieważ nie ma historycznej bazy danych dotyczącej obrotów w magazynach Comexu, można bazować jedynie na wypowiedziach analityków, którzy zajmują się rynkiem srebra od dłuższego czasu. (Comex podaje jedynie codzienne zmiany, jednak nie ma żadnych zbiorczych danych, chyba że ktoś sam je codziennie zbiera). Ted Butler, czyli jeden z najlepszych analityków, wypowiadał się ostatnio na ten temat. Twierdził on, że przez wiele lat obroty w magazynach Comexu wynosiły średnio kilkaset tysięcy uncji dziennie. Daje to około 3 – 4 mln oz tygodniowo. Podobna średnia utrzymywała się także przez poprzedni rok oraz początek roku obecnego.

Jednak trzy miesiące temu nastąpiła zmiana. Tygodniowe obroty zaczęły przekraczać 6 mln oz. Najlepiej widać to na miesięcznym wykresie. Ostatni miesiąc był rekordowy, kiedy obroty sięgnęły 23,4 mln oz.

Co to może oznaczać? Teoretycznie może mieć to związek ze zmniejszającą się podażą srebra. Ilość srebra, która jest dostarczana posiadaczom długich pozycji w kontraktach terminowych na Comexie, nie pokrywa się z ilością która wypływa z magazynów. Jeżeli jesteśmy w trakcie miesiąca dostawy i zostało zrealizowanych na przykład 1000 kontraktów, to nie zobaczymy 5 mln oz srebra opuszczających magazyn Comexu (każdy kontrakt to 1000 oz). Oznacza to, że CME (właściciel Comexu) znajduje srebro gdzie indziej i bardziej opłaca mu się dostarczyć je z innego źródła niż ze swoich rezerw. Dlatego właśnie zwiększony ruch w magazynach może oznaczać trudności ze zdobyciem srebra w innym miejscu.



Warto pamiętać, że rynek hurtowy jest zupełnie inny od rynku detalicznego. Z jednej strony mamy dealerów detalicznych, którzy mają w swoich sklepach kilkaset tysięcy uncji srebra w postaci sztabek, monet i medali, z drugiej strony rynek hurtowy, który obraca milionami uncji metalu, zwykle w postaci sztab 5000 oz. Oczywiście jeżeli dojdziemy do momentu kiedy srebro będzie trudno dostępne, to odbije się to zarówno na sprzedaży hurtowej jak i detalicznej. Jednak z różnych przyczyn obydwa rynki mogą mieć osobne problemy z popytem lub podażą. Przykładowo w 2008 roku, po załamaniu na rynku srebra, rynek hurtowy pozostał nietknięty, podczas gdy na rynku detalicznym zakup srebrnych monet po niskiej cenie graniczył z cudem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz