wtorek, 13 września 2011

Europejskie QE

Przez ostatnie pięć tygodni mieliśmy do czynienia, z zakrojonym na szeroką skalę, interwencyjnym skupem obligacji państw strefy euro, prawdopodobnie włoskich i hiszpańskich. Okazuje się, że Europa też ma swoje QE, tylko nie tak bardzo nagłośnione jak w wydaniu amerykańskim. Wszystko zaczęło się półtorej roku temu, kiedy 9 maja 2010 roku, Europejski Bank Centralny ustanowił SMP (Securities Markets Programme), czyli program dotyczący rynku papierów wartościowych. Głównym jego celem jest utrzymanie płynności na europejskim rynku papierów dłużnych. Mówiąc prościej, jeżeli któreś z państw strefy euro popadnie w kłopoty i nie będzie chętnych na kupno jego obligacji, wtedy do akcji wkracza SMP i interwencyjnie skupuje dług.


Przyczyną utworzenia SMP było pojawienie się wiosną 2010 roku dużej presji na rynkach finansowych, szczególnie na rynku obligacji skarbowych, niektórych krajów strefy euro. Różnice w oprocentowaniu obligacji niemieckich, uznawanych za punkt odniesienia, oraz obligacji skarbowych Irlandii, Portugalii oraz Grecji zaczęły się niebezpiecznie zwiększać. Wynikało to z obaw o nadmierny deficyt i dług publiczny, który mógłby ostatecznie doprowadzić do destabilizacji tych krajów. Wtedy został powołany SMP, w ramach którego Banki centralne strefy euro oraz ECB mogą dokonywać bezpośrednich interwencji na europejskim rynku papierów wartościowych. Program jest częścią połączonej unijnej polityki monetarnej i przynajmniej w teorii został ustanowiony na czas określony. Główne założenie SMP, to zezwolenie na interwencyjny zakup na rynku wtórnym obligacji wyemitowanych przez rządy oraz instytucje publiczne państw członkowskich, posiadających euro jako walutę. Oprócz kupna skarbowych papierów dłużnych, będzie możliwy także zakup długu wyemitowanego przez korporacje w strefie euro.
Oświadczenie ECB z maja 2010 roku, dało rynkowi krótki okres wytchnienia. Napięcia na rynku chwilowo ustąpiły, jednak niedługo potem oprocentowanie obligacji skarbowych, w wielu krajach znowu zaczęło rosnąć.


Do końca 2010 r. zakupiono w ramach programu SMP papiery wartościowe (w praktyce papiery dłużne) na kwotę wynoszącą 73,5 mld euro. Jednak suma ta nie zwiększyła płynności na rynku, ponieważ w czasie kiedy ECB skupował obligacje z rynku, równocześnie przeprowadzał operacje absorbujące płynność (operacje dostrajające). Chodziło o to, aby nie wpuścić w krótkim czasie na rynek ponad 70 mld euro, co mogłoby obudzić inflację. Dlatego ECB skupując papiery wartościowe, zwiększał ilość pieniędzy w obiegu, ale z drugiej strony ściągał z rynku inny kapitał w celu „sterylizacji” środków wydanych na zakup obligacji.


Z początkiem zeszłego miesiąca, prezydent ECB wydał oświadczenie informujące o wznowieniu skupu papierów wartościowych w ramach programu SMP. Chodzi tu prawdopodobnie o wspomniane wcześniej, włoskie i hiszpańskie obligacje. Od tego czasu, w niewiele ponad miesiąc, Europejski Bank Centralny skupił papiery dłużne za prawie 70 mld euro. Całkiem niezły wynik, porównywalny z działaniami Fedu w ramach QE2.


Na poniższym wykresie, na czerwono zaznaczona jest wartość skumulowana wszystkich zakupów od rozpoczęcia SMP, która obecnie wynosi 143 mld euro. Na wykresie słupkowym pokazana jest tygodniowa wartość nabytych obligacji. Pięć ostatnich tygodni to czas wzmożonych zakupów, często przekraczających wartość 10 mld euro na tydzień. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz