poniedziałek, 13 grudnia 2010

Inwestowanie w srebro cz VI - ustawa Dodd-Frank i ustanowienie limitów wielkości pozycji na rynku srebra


Prezydent USA podpisał 21.07.2010 roku ustawę „Dodd-Frank reforma Wall Street i ochrona konsumentów (Ustawę zaproponowali w 2009 roku Chris Dodd i Barney Frank).

Głównym problemem, jaki uwidocznił się podczas ostatniego kryzysu jest ewidentny brak przejrzystości w finansach dużych przedsiębiorstw. Kiedy problemy zaczęły narastać okazało się, że trudno jest oszacować ich skalę oraz ryzyko jakie niosą ze sobą. Wynikało to z tego, że wiele transakcji zawieranych przez instytucje finansowe nie przechodziło przez giełdy i nie podlegało ich regulacjom informacyjnym.
Ustawa ta, miedzy innymi, będzie starała się zmusić duże przedsiębiorstwa do handlu derywatami (różnymi instrumentami finansowymi) na odpowiednio uregulowanych rynkach, aby uczynić ten handel bardziej przejrzystym.
Dodatkowo ustawa ta nakłada na CFTC obowiązek ustanowienia limitów wielkości pozycji na rynkach kontraktów terminowych na metale (w tym srebro), energię i produkty rolne. Ma to przeciwdziałać spekulacją i manipulacją na tych rynkach. Komisja dostała na to 6 miesięcy, czyli termin mija w połowie stycznia 2011 roku. Jak na razie nie wiele słyszy się w tej sprawie i nie wiadomo czy termin ten zostanie dotrzymany.
Ustanowienie limitów na rynku srebra będzie miało ogromne znaczenie, ponieważ uderzy w posiadacza skumulowanych krótkich pozycji, czyli JP Morgan. Istnieje jednak ryzyko, że CFTC ustalając limity zezwoli na pewne wyjątki obejmujące pozycje posiadane przez JPM, wtedy mogą one nie mieć wielkiego wpływu na cenę srebra.
Jeżeli jednak limity zostaną ustanowione bez żadnych wyjątków i na racjonalnym poziomie (na przykład 1500 kontraktów, czyli 7,5 mln oz), wtedy JP Morgan zmuszony zostanie do zamknięcia swoich krótkich pozycji windując przy tym cenę srebra.




POSUMOWANIE

Poniższe podsumowanie przedstawia w punktach argumenty przemawiające za dalszym wzrostem cen srebra:

1.     Deficyt budżetowy USA i innych rozwiniętych gospodarek, który niesie za sobą ryzyko drukowania pieniędzy w ogromnych ilościach (QE1, QE2 itd.). Wpływa to na wzrost cen złota a co za tym idzie srebra.
2.     Wieloletnia przewaga konsumpcji srebra nad jego produkcją powodująca wyczerpanie się jego rezerw.
3.     Mało elastyczna podaż srebra
4.     Leasing srebra.
5.     Popyt inwestycyjny rosnący wykładniczo.
6.     Skumulowane krótkie pozycje na Comex-ie, należące do jednego banku.
7.     Możliwość ustanowienia limitu pozycji.
8.     Relatywnie bardzo niewielki rozmiar rynku. Duży przypływ kapitału może doprowadzić do znaczącej zmiany ceny.
9.     Utrzymująca się na wysokim poziomie wartość GSR. Można spodziewać się, że wróci ona do swojej naturalnej wartości 1:16.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz