poniedziałek, 13 grudnia 2010

Inwestowanie w srebro cz III - rezerwy srebra

Rozpoznane rezerwy srebra:
Fundusze ETF                         571 mln oz
COMEX                                  107 mln oz                                      
LBMA                                     75 mln oz (niepotwierdzone)
Zapasy rządowe                       72 mln oz (wg GFMS 2008 rok)
Silver Eagle srebrny1$              240 mln oz                    
Maple Leaf srebrny                  39 mln oz
liść klonowy

Razem                                     1.104 miliarda oz

Dodatkowo bulion srebrny w prywatnym posiadaniu (sztabki srebrne i różne monety)


COMEX i LBMA to dwie giełdy handlujące srebrem, przechowują one odpowiednie zapasy srebra potrzebne do obrotu tym metalem. Będą one szerzej omówione w części dotyczącej obrotu kontraktami terminowymi.

Jeszcze przed drugą wojną światową, globalne rezerwy srebra szacowane były na 10 miliardów uncji, ogromny popyt ze strony przemysłu spowodował spadek rezerw do około 3 mld oz w latach osiemdziesiątych zeszłego wieku. Obecnie zakłada się, że srebra w postaci bulionu jest około 1 do 1.5 mld uncji, co oznacza spadek zapasów o prawie 90% w przeciągu 70 lat.
Wartym zaznaczenia jest fakt, że rezerwy srebra w USA zostały wyczerpane w 2000 roku, podczas gdy jeszcze 50 lat temu wynosiły 2 miliardy uncji.
Chiny, Indie i Rosja posiadają pewne zapasy, ich wielkość GFMS określił na około 72 mln uncji.

Można przyjąć, że srebra w w postaci bulionu jest mniej niż złota. Złoto, które zostało do tej pory wydobyte, znajduje się w ogromnej większości ciągle w sejfach banków lub rządów, albo w postaci biżuterii, monet lub sztabek. Srebro natomiast jest w znacznej części przetwarzane przez przemysł. Ze względu na jego niską cenę i niewielką zawartość w różnych aplikacjach, znaczna jego część nie jest odzyskiwana i trafia z powrotem do ziemi.
Spróbujmy porównać rozmiar rynku złota i srebra. Po krótkim poszukiwaniu na stronach internetowych World Gold Council, można znaleźć dane dotyczące ilości wydobytego złota począwszy od początków cywilizacji aż do teraz. WGC szacuje tą ilość na około 165 000 ton, co daje 5.3 miliarda oz, z tego w postaci bulionu (czyli najbardziej odpowiedniego do inwestowania) jest około 2 miliardów uncji. Z dużym prawdopodobieństwem przyjmijmy, że złoto to ciągle istnieje w różnych postaciach takich jak rezerwy banków, biżuteria, monety, złote przedmioty i inne. Wartość tego złota po cenie 1400$/oz wynosi 7.42 biliona dolarów, a wartość bulionu to 2.8 bln$. W porównaniu do tej wartości rynek srebra jest wprost mikroskopijny. Przyjmijmy, że ilość obecnie dostępnego bulionu srebrnego to według różnych szacunków pomiędzy 1.0 a 1.2 miliardy oz. Po cenie 25$/oz wartość srebra to 30 miliardów dolarów, czyli 93 razy mniej niż wartość złota.
Porównajmy teraz wartość rocznej produkcji zarówno złota jak i srebra. W zeszłym roku wydobyto 2572 tony złota i 22100 ton srebra, co daje odpowiednio 82.7 mln oz oraz 710 mln oz. Przyjmijmy, że w tym roku wydobycie będzie na podobnym poziomie a ceny metali wyniosą 1400$ i 25$. W takim razie wartość wydobytego kruszcu wyniesie 116 mld$ dla złota i 17.8 mld$ dla srebra. Wynika z tego, że rynek wydobywanego co roku srebra, jest około 6.5 razy mniejszy niż rynek złota. Różnica nie wydaje się aż tak wielka, ale pamiętajmy, że znaczna część wydobytego złota będzie dostępna dla inwestorów chcących ulokować w nim swoje oszczędności, natomiast jedynie ułamek wydobytego srebra zostanie przeznaczony na zaspokojenie popytu inwestycyjnego.
Relatywnie niewielki rozmiar rynku srebra ma ogromne znaczenie dla inwestorów, ponieważ nawet niewielki przypływ (albo odpływ) kapitału pociąga za sobą znaczną zmianę ceny metalu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz