poniedziałek, 13 grudnia 2010

Inwestowanie w srebro cz V - rynek kontraktów terminowych na srebro

COMEX i LBMA to dwie największe giełdy handlujące srebrem.
LBMA, czyli giełda w Londynie ma bardzo restrykcyjne zasady informacyjne, dlatego trudno jest dowiedzieć się czegoś więcej na temat srebra przechowywanego przez nią.
COMEX to giełda amerykańska należąca do CME group. W swoich sejfach przetrzymuje odpowiednie rezerwy srebra, potrzebne do obrotu metalem. Jeszcze w latach 90-tych zeszłego wieku, ilość przechowywanego srebra wynosiła grubo ponad 200 mln oz. Ostatnio spadła do bardzo niskiego poziomu 107 mln oz. Przechowywane srebro podzielone jest na dwie kategorie:
-kategoria zarejestrowana (registered), srebro trzymają tutaj głównie dilerzy, może być ono sprzedane praktycznie natychmiast.
-kategoria zakwalifikowana (eligible), srebro przechowywane w tej kategorii należy głównie do inwestorów i wymaga dodatkowych formalności, aby mogło być sprzedane. Kategoria ta jest ważna, ponieważ wskazuje ile srebra jest trzymane przez inwestorów, spodziewających się wzrostu cen metalu.


Na obydwu giełdach kupuje się i sprzedaje kontrakty terminowe, czyli umowy dostarczenia srebra w określonym terminie i po określonej cenie.
Zilustrujmy to przykładem transakcji pomiędzy niewielką kopalnią srebra a jubilerem. Załóżmy, że z początkiem roku jubiler zlecił swojemu brokerowi zakup na giełdzie 2000 uncji srebra z dostawą w październiku, w tym samym czasie kopalnia srebra sprzedać chce 2000 uncji srebra, także z dostawą w październiku. Obydwa zlecenia wędrują na giełdę, gdzie brokerzy spotykają się, ustalają cenę i zawierają umowę. W ten sposób obie strony związują się kontraktem terminowym. Jubiler jest stroną kupującą metal, czyli posiada długą pozycję na srebro, kopalnia natomiast zobowiązuje się do sprzedania 2000 uncji srebra, czyli jest w posiadaniu krótkiej pozycji.

Na Comex-ie mamy następujące miesiące dostawy: styczeń, marzec, maj, lipiec, wrzesień grudzień. Jeden kontrakt terminowy na srebro opiewa na 5000 uncji, czyli jego wartość przy cenie srebra 25$/oz wynosi 125000$. Jednak samo kupno kontraktu wymaga jedynie złożenia depozytu zabezpieczającego w wysokości 7250$ (wartość ta jest może być zmieniana w zależności od ceny srebra). Na Comex-ie większość graczy to spekulanci nie zainteresowani kupnem i odbiorem srebra w postaci metalu. Mogą oni zrezygnować z dostawy srebra, jeżeli przed miesiącem dostawy przerolują kontrakt na dalszy miesiąc albo sprzedadzą go.
O tym, jaka grupa inwestorów giełdowych kupuje lub sprzedaje kontrakty na rynku Comex, można sprawdzić analizując raporty CFTC – Komisji Rynków Terminowych (www.cftc.gov). Dwa najbardziej przydatne raporty to:
-cotygodniowy raport COT (Commitment of traders), wskazuje on zaangażowanie odpowiednich grup inwestorów na rynku kontraktów terminowych.
Raport podzielony jest na trzy części, każda z nich to inny typ inwestora. Pierwsza część to Non-commercials, czyli duzi spekulanci, fundusze inwestycyjne itp. Druga część to Commercials, czyli duże banki, producenci itd. Trzecią grupę stanowią Non-reportables, czyli drobni inwestorzy. Raport pokazuje ile kontraktów posiada każda z wymienionych wyżej grup inwestorów.

Przykładowa tabela raportu COT
 
SILVER - COMMODITY EXCHANGE INC.          Liczba otwartych pozycji: 147,685
 
 
NON-COMMERCIAL
 
COMMERCIAL
 
TOTAL
 
NONREPORTABLE
POSITIONS
LONG
 
SHORT
 
SPREADS
 
LONG
 
 SHORT
 
LONG
 
SHORT
 
LONG
 
SHORT
 
 40,307

9,881
 
36,383
 
37,420

 84,273

114,110

130,537

33,575

17,148
Każdy kontrakt – 5000 uncji srebra

Analizując raporty COT przez ostatnie dwa lata, widać wyraźnie znaczący udział Commercials w segmencie krótkich pozycji. Nie byłoby w tym nic dziwnego, ponieważ w grupie tej znajdują się kopalnie wydobywające srebro, które zajmują krótkie pozycje, aby sprzedać wydobyty metal. Jednak dowiemy się z następnego raportu, że dużą liczbę krótkich pozycji w segmencie Commercials posiadają banki. Poniższe dwa wykresy pokazują udział netto segmentu Commercials w całości rynku (czyli różnicę pomiędzy ilością krótkich i długich pozycji). Wskaźnik ten oznaczany jest NCS – Net Commercial Shorts:


 
-drugim bardzo ważnym źródłem informacji jest comiesięczny „Raport zaangażowania banków” (Bank Participation Report). Wskazuje on, jaki procent kontraktów terminowych jest w posiadaniu banków.

Przykładowa tabela raportu BPR

CMX SILVER  
Banks
Long
Ftures
[%]
Short futures
[%]
Open Interest
U.S.
899
0.6
30,760
19.4

NON U.S.              
                                                2,977 
1.9     
5,776 
3.6



3,876 
2.4    
36,536
23.0
158,633



W powyższych raportach można dostrzec bardzo ciekawą rzecz, a mianowicie bardzo znaczący udział banków przetrzymujących krótkie pozycje w kontraktach na srebro. (Krótkie pozycje, czyli zobowiązanie do sprzedaży srebra). Konkretnie chodzi o jeden bank JP Morgan Chase, to on jest posiadaczem większości krótkich pozycji (można to udowodnić za pomocą raportu OCC – Office of the Comptroller of the Currency).
Bank ten wszedł w posiadanie tych pozycji przejmując w marcu 2008 roku Bear Stearns, który był ich wcześniejszym posiadaczem. Przyjrzyjmy się temu faktowi, ponieważ ma on kluczowe znaczenie dla ceny srebra. Długie pozycje na Comex-ie rozproszone są pomiędzy wielu różnych inwestorów, krótkie natomiast są skoncentrowane w rękach kilku dużych banków. Według wielu analityków, tak duża koncentracja krótkich pozycji w rękach kilku instytucji finansowych powoduje sztuczne zaniżenie kursu srebra. Jeżeli jeden bank jest w posiadaniu 25% procent rynku, to może bardzo znacząco wpływać na jego cenę. Proceder ten trwa już od wielu lat i paradoksalnie powoduje, że srebro z roku na rok staje się potencjalnie coraz lepszą inwestycją, ponieważ cena jego jest zaniżana a rezerwy wyczerpują się. Wcześniej czy później problem ogromnych, skumulowanych krótkich pozycji w rękach banków musi zostać rozwiązany, co powinno spowodować znaczący wzrost ceny metalu.
Poniższe wykresy przedstawiają udział JP Morgan w rynku srebra na Comex-ie. Pierwszy wykres to udział procentowy krótkich pozycji posiadanych przez bank w stosunku do całkowitej ilości otwartych pozycji. Drugi wykres pokazuje to samo tylko zamiast wartości procentowych podane są ilości kontraktów (każdy kontrakt to 5000 oz)  



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz